Hakkımızda

Külahlı Zeytinyağı

“ANTİK KENTİN NEFES ALDIĞI TOPRAKLARDA”

Atalarımızdan devraldığımız zeytincilik geleneğini 2003 yılından buyana köyümüz Gülpınar’daki aile işletmemizde zeytinyağına dönüştürüyoruz. Gülpınar ve Babakale Köylerinin lezzet yüklü tepelerinden özenle topladığımız Edremit(Ayvalık) tipi zeytinleri, Apollon Smintheion antik kenti sınırında bulunan zeytinyağı fabrikamızda, bekletmeden, eşsiz tat ve nefasetini koruyarak, el değmeden sıkıyor, en uygun koşullarda depolayıp ambalajlayarak en saf haliyle siz seçici tüketicilerin beğenisine sunuyoruz.

Zeytin işçiliği zordur, emek ister. Dalından düşen bir zeytin tanesi yuvarlanır bazen bir dikenli çalının dibine. Bu zeytin tanesini alabilmek için daldırırız elimizi çalının içine, bir zeytin tanesi bile zarar görmesin isteriz. Bir zeytin tanesinden bir damla zeytinyağı çıkar. Bir damlası bile kıymetlidir bizim için zeytinyağının, hep o çalıyı hatırlarız… Gülpınar’ın en önemli geçim kaynağı zeytindir. Gülpınar ve çevresi göz alabildiğine zeytinliklerle çevrilidir. Ve bu coğrafyanın insanları “Yetmişinde bile Zeytin diker”. Zeytin ağacı Kutsaldır ve Atalarımızdan mirastır bize. Zeytinliklerimizi korumak için mücadele ederiz, bir dalına bile zarar gelsin istemeyiz, “Barış”ı simgeler zeytindalı, “Bereket”i simgeler aynı zamanda…

Milattan önce 400 senesinde Hipokrat altmıştan fazla ilaç karışımında zeytinyağı kullanıyordu. Hipokratın Yaşam İksiri Zeytinyağı, her derde devadır yüzyıllardır bizim buralarda da.

Zeytinin ve zeytinyağının kıymetini bilerek büyüyen bir aile işletmesiyiz biz ve gelecek nesillere en önemli mirasımız zeytin ve zeytinyağını tanıtmak, kıymetini anlatmak olacaktır.